روش استفاده از Short story و تاثیر آن بر Listening

 

حتما تا به حال با زبان آموزانی برخورد کرده اید که علی رغم دانش زبانی بالا و تسلط کافی بر گرامر و دایره واژگان بالا در زبان مربوطه در صحیت کردن و شنیدن زبان مشکلات فراوانی دارند. به راستی مشکل واقعی این افراد چیست ؟ چرا با وجود توانایی های مذکور این نواقص در صحبت کردن و شنیدن آنها مشکل دارند؟

متاسفانه سیستم آموزشی در کشور با تاکید زیاد بر روی قواعد گرامری این گمان را در این افراد ایجاد می کند که این بخش از زبان مهم است و دیگر بخش ها اهمیتی ندارند. اما دانستن لغات و گرامر مثل داشتن یک خودروی لوکس و عدم توانایی در صحبت کردن و شنیدن مانند عدم تسلط بر رانندگی است. واضح است که این مالکیت بدون منفعت بوده و گره گشای نیاز های انسان ها نمی باشد.

در این بخش می خواهیم راهکاری را به شما معرفی کنیم که موسسه زبان MIE را از دیگر موسسات جدا کرده و زبان آموزانی را پرورش داده است که بعد از مدتی توانستند مانند کسانی که زبان مادری شان آلمانی است صحبت کنند و بشنوند. این راهکار چیزی نیست جز استفاده از داستان های کوتاه با زبان آلمانی. استفاده از این داستان های کوتاه برای تقویت مهارت شنیداری راهکاری است که روانشناسان با واکاوی روانشناسانه به آن دست یافته اند. کودکی را در نظر بگیرید که در اولین سال زندگی اش  می باشد و هنوز قادر به تکلم نیست ، بعد از مدتی این کودک از طریق گوش دادن به صدای اطرافیان و تقلید از آن ها به چنان توانایی ای در شنیدن و صحبت کردن می رسد که گویی معجزه ای در وی رخ داده است . استفاده از داستان های کوتاه همین فرآیند را برای افراد بزرگسال اجرا کرده و این توانایی اعجاز انگیز را در آنها دوباره به ارمغان می آورد این بار به زبانی دیگر و خیلی سریع تر. موسسه زبان MIE مفتخر است که با استفاده از این ترفند روانشناسانه زبان آموزانی بسیار قوی در زمینه مهارت شنیداری و گفتاری پرورش داده است . اما استفاده از این داستان های کوتاه ترفند ها و روش های مخصوص به خود را دارد که در این جا به شرح آن می پردازیم.

داستان های کوتاه به همراه فایل های صوتی مربوط به آن در اختیار زبان آموزان داده می شود. از آنها خواسته می شود که قبل از گوش دادن به فایل صوتی یک نگاه اجمالی به متن داستان انداخنه تا کلیات آن را متوجه شوند. سپس فایل صوتی را روشن کرده  و بعد از هر جمله متوقف می کنند و سعی می کنند دقیقا جملاتی که گوینده در فایل می گوید را تکرار کنند. بعد از سه بار اگر نتوانستد آخرین جمله را تکرار کنند مجاز هستند که به کتاب مراجعه کرده تا ببینند چه چیزی هست که آنها قادر به تلفظ آن نیستند و یا شاید معنی واژه را نمی دانند که نمی توانند تکرار کنند. لازم به ذکر است که تکرار جمله ها می بایست با صدای بلند بوده تا قالب زمان آلمانی به خوبی در دهان آن ها جا بیفتد.بعد از اتمام داستان می بایست چکیده ای از آن را تهیه کرده و برای خود تکرار کنند. این کار مهارت های گفتاری آن را به شدت تقویت کرده و تاثیر بسزایی در آن دارد.

برای تقویت مهارت گفتاری زبان آموزان می بایست از واژگان کلیدی را بر روی یک تکه کاغذ نوشته و با توجه به این واژگان کلیدی جمله های مناسب بسازند. در مرتبه بعدی می بایست بدون نگاه کردن به واژه ها شروع به گفتن داستان کنند. توصیه اکید ما این است هنگامی که می خواهید داستان را بگویید حتما صدای خود را ضبط کنید. زیرا با ضبط کردن صدای خود می توانید به کاستی های موجود در آن پی برده و مشکلات گرامری را خودتان برطرف کنید ، همچنین این کار برای تقویت آهنگ صدا بسیار مفید می باشد. موسسه زبان MIE در راستای این متد فایل صوتی و نوشتاری تعدادی از داستان های کوتاه را  در این سایت در اختیار شما می گذارد تا شما زبان آموزان محترم برای تمرین بیشتر از آن استفاده نمایید.

One of the most important skills of any languages is its listening part; there are some useful methods which are so useful for improving this vital skill. MIE institute of language suggests using short stories since lots of our students could get advantage of this method during recent years. This method is based on repeating sentences after the native speaker. It will improve not only your listening but also your speaking and other skills. Because of the importance of this method we have uploaded some of these short stories in our website and you can practice them in order to improve your listening and speaking skills.

2 دیدگاه

 • Zeeba Eslami

  Thank you for your great site. It was awesome

  • mie teacher

   thats a very kind of you

 • دیدگاه خود را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *