وقتی زبانی را می آموزید مهارت های شنیداری، نوشتاری و گفتاری بسیار با اهمیت هستند. در کنار آنها مهارت خواندن و درک مطلب هم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به یادگیری زبان بسیار  کمک می کند. از جمله مزایایی که می توان به ان اشاره کرد موارد ذیل می باشند:

افزایش دامنه لغات و به خاطر سپردن آن ها برای مدت طولانی از طریق خواندن متن:

وقتی متنی را می خوانید یقینا با کلمات جدیدی مواجه خواهید شد. اگر تعداد این لغات بسیار است، به عنوان مثال بعد از خواندن هر ۳ کلمه باید برای درک مطلب از فرهنگ لغت استفاده کنید سطح این متن مناسب شما نیست و به زودی از خواندن داستان دست خواهید کشید. بنابرین بهتر است داستانی را انتخاب کنید که بدون استفاده از فرهنگ لغت بتوانید ۹۵ درصد آن را به سادگی درک کنید و ۵ درصد باقی مانده را همچنان که ادامه متن را میخوانید حدس بزنید. از این طریق نه تنها کلمات جدید را می آموزید بلکه بعد از مدتی از آنها استفاده خواهید کرد.

مدلی برای نوشتن:

وقتی می خوانید مدلی استاندارد برای نوشتن پیدا می کنید. متنی را که می خوانید ساختار جمله را به شما نشان می دهد و همچنین اصتلاحاتی را که برای نوشتن به آن نیاز دارید.

ساختار جملات انگلیسی را به درستی در گفتار خود به کار برید:

وقتی می نویسیم معمولا ساختار جملات را درست به کار می بریم ولی این امر همیشه در صحبت کردن رخ نمی دهد بنابراین با خواندن می توان به طور طبیعی این ساختار را آموخت.

با هر سرعتی که دوست دارید بخوانید:

هر چه قدر که دوست دارید آرام یا سریع بخوانید. شما می توانید ۱۰ صفحه را در ۳۰ دقیقه بخوانید یا یک ساعت وقت بگذارید که تنها یک صفحه را بخوانید. توجه داشته باشید که این امر در  listeningو speaking میسر نمی باشد که این از مزایای بزرگ خواندن داستان است.

متن ها را بر اساس علاقه خود انتخاب کنید:

اگر متنی را انتخاب کنید که به موضوع آن علاقه دارید از خواندن آن لذت خواهید برد. به عنوان مثال به ورزش فوتبال علاقه دارید، چرا دنبال متونی در باب این موضوع به زبان انگلیسی نیستید. با این کار هم به اطلاعات خود می افزایید و هم همزمان انگلیسی آموخته اید.

تهیه لیستی از لغات جدید:

از کلمات جدید لیستی تهیه کنید اما نه در زمان خواندن داستان. سعی کنید معنی لغات را حدس بزنید و بعد از اتمام داستان آن ها را با فرهنگ لغت چک کنید.

به طور متناوب بخوانید:

برنامه مطالعه را به طور منظم و هر روز داشته باشید. به عنوان مثال هر روز ۱۵ دقیقه مطالعه کنید تا این که تنها ۲ ساعت مطالعه را یک روز در هفته داشته باشید. به خاطر داشته باشید که داستانهای کوتاه همیشه انتخاب مناسبی هستند چرا که بعد از اتمام داستان در زمان کوتاه این احساس را خواهید داشت که خیلی سریع به هدف مورد نظر دست یافته اید.

سخن آخر:

مؤسسه MIE با بهره گیری  از این تکنیکها وآموزش صحیح آن ها از طریق گردآوری داستانهایی کوتاه از نویسندگان مشهور در سطوح مختلف این امکان را برای زبان آموزان فراهم کرده که به دانش زبانی خود بیافزایند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *