آیا داشتن لهجه مناسب برای فراگیری زبان لازم است

 

در امر فرگیری زبان، آموختن لهجه بسیار حائز اهمیت می باشد چراکه اولین و مهمترین موردی که نظر شنونده را جلب مینماید، تلفظ و لهجه گوینده می باشد که علاوه بر موارد ذکر شده، استفاده از آن به جملات و بیان آنها زیبایی خاص می بخشد. متاسفانه این موضوع توسط بسیاری از زبان آموزان مورد بی توجهی قرار میگیرد. دلیل اصلی آنها نیز کافی بودن درک منظور شنونده و تفهیم منظور خود است. در حالیکه پرداختن به فراگیری لهجه در حقیقت حس بهتر و قوی بودن را در آنها ایجاد می کند، به طوریکه در رویارویی با native speakers خود را قوی می دانند.

در یادگیری لهجه توجه به intonation از اهمیت ویژه ای برخوردار است،چراکه با تغییر در آن می توان معنایی متفاوت از کلام گوینده گرفت. برای تحقق این موضوع باید به مکالمه های بین native speakers گوش سپرد تا در ابتدا گوش ما به شنیدن زبانی دیگر و تشخیص صداهای جدید عادت کند ، برای رسیدن به این هدف باید فیلم و سریال و حتی اخبار و برنامه های مستند مختلفی را  دید و شنید، وهمزمان باید با صدای بلند آنچه شنیده میشود را تکرار کرد و در صورت امکان نیز صدای خود را ضبط نمود تا با مقایسه صدای خود و آنچه در واقع بیان شده است، به هدف خود یعنی بهبود بخشی تلفظ، دست یابیم.

به یادسپاری این موضوع که باید تلاش کنیم تا همانند یک مقلد، شیوه  بیان گوینده را تکرار و تقلید نماییم نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است چرا که با این شیوه در هنگام گفتگو واژگان بیشماری را به یاد خواهیم آورد. یکی از روشهای مفید ، ایستادن مقابل آینه و تمرین و تکرار کلمات و جملات شنیده شده می باشد. باید نهایت تلاش خود را انجام دهیم تا آهنگ کلام را نیز همانند آنچه شنیده میشود،تکرار نماییم.

در آموزش زبان انگلیسی، فراگیری هر دو لهجه آمریکایی و انگلیسی بسیار مفید و موثر است، چراکه هنگام رویارویی با هر دو لهجه به راحتی می توانید با گوینده ارتباط بهتری برقرار کنید و این کار حس اعتماد به نفس را در شما تقویت می بخشد. از آنجاییکه شرکت در امتحانات و یا حتی درک زبان فیلمها برای افراد بسیاری حائز اهمیت است، موسسه MIE بر فراگیری هر دو لهجه تاکیید دارد و این موضوع را در اولویت قرار داده است. مدرسان باتجربه مجموعه ،با شکیبایی و صبر فراوان ، زبان آموزان را در فراگیری تلفظ درست و بیان صحیح آن ، یاری میرسانند.

از آنجاییکه آموختن و استفاده از لهجه درست بخشی مهم در فراگیری زبان است، باید صبور و باانگیزه بود و در این مسیر همیشه روحیه یادگیری را حفظ نمود واز راهنماییهای افراد  باتجربه در امر آموزش،و مفیدترین روشها، بهترین استفاده را نمود.

بدین منظور MIE با در نظر گیری این موضوع که زبان اموزان باید ساختاری جدید و متفاوت از زبان مادری را فرا بگیرند، یکی از کارآمد ترین راهکارها را که  استفاده از داستانهای کوتاه و فیلم می باشد را  با توجه به سطح زبان آموزان ،ارائه می دهد  که به همراه کتابهای اصلی به آنها داده می شود و در طی ترمهای آموزشی با راهنمایی اساتید مجرب موسسه مورد توجه قرار میگیرند. در ابتدا شاید چنین تصور گردد که داستانهای کوتاه تنها برای تقویت مهارتهای listening , speaking مورد توجه هستند،و بسیار وقتگیر باشند، اما به واسطه تکرار و تمرین فراوان و نظارت صحیح مدرسان دلسوز و تلاش و پشتکار زبان آموزان با انگیزه ،به وضوح می توان پیشرفت لهجه و حس مثبت و شاد بودن از آن را در زبان آموزان مشاهده نمود.

در نتیجه باید همیشه به یاد داشته باشیم که تا زمانیکه نتوانید گفته های یک انگلیسی زبان را درک و پاسخی مناسب به آن دهید، فرایند یادگیری در ذهن کامل نشده است، پس برای رسیدن به این هدف لازم است که برای فراگیری لهجه و آهنگ کلام و بهبود آن از هیچ کوششی فروگذار نکنیم.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *