استفاده از فيلم جهت فراگیری زبان

 

از آنجايي كه در موسسه MIE  افتخار ما در متفاوت بودن ماست، سعي نموده ايم تا از بهترين روش­هاي روز دنيا و بالاترين تكنولوژي هاي آموزش زبان بهره گيريم تا در مدت زماني كوتاه بهترين و بيشتري نتيجه را به دست آوريم.

يكي از شيوه هاي نوين آموزش زبان، استفاده از فيلم هايي است كه به زبان مقصد تهيه شده اند. فيلم ها بهترين منبع براي آموزش زبان هستند چرا كه زندگي واقعي و شرايط طبيعي را به نمايش مي گذارند و به اين ترتيب زبان آموز مي تواند به راحتي با نحوه به كارگيري لغات، جملات و عباراتي كه در طول دوره آموزشي خود فرا گرفته است، در مكالمات روزانه و شرايط واقعي آشنا شود. همين امر باعث مي­شود تا از حفظ كردن مطالب و سپردن آنها به حافظه كوتاه مدت جلوگيري شود و زبان آموز با كاربرد عملي مطالب آشنا شود تا در هر زمان و شرايطي كه قرار گرفت بتواند بهترين واژگان و گرامر و اصطلاحات را براي برقراري ارتباط و انتقال مفاهيم برگزيند و مورد استفاده قرار دهد.

در موسسه MIE تمام شيوه ها و متدهاي به كار گرفته شده حاصل تفكر و انديشه و برنامه ريزي و همچنين نتيجه­ي سال ها تجربه است. از اين رو سعي شده است فيلم هايي مورد استفاده قرار گيرد كه بيشترين تاثير را در يادگيري داشته باشد. چرا كه هر فيلمي با هر موضوع و محتوايي مناسب آموزش زبان نخواهد بود. بنابراين از فيلم هايي استفاده مي شود كه زبان آموز را با شرايطي كه ممكن است براي او به وجود آيد رو به رو كند تا بتواند با جملات و اصطلاحات به كار گرفته شده در آن شرايط آشنا شود. فيلم هايي كه بيشترين مكالمه و ديالوگ را دارا هستند انتخاب نموده ايم، فيلم هايي كه بحث بر انگيز هستند و امكان تفكر و صحبت كردن را براي زبان آموزان فراهم مي آورند. علاوه بر اين در پروسه تماشاي فيلم هر دو لهجه ي آمريكايي و بريتانيايي مورد آموزش قرار داده مي شود تا قدرت شنيداري و درك زبان آموز بالا رود و تفاوت ها را هرچه بيشتر بشناسد.

در اين فيلم ها صحنه هايي وجود دارد كه بازيگران در آنها در حالات مختلفي از جمله غم، شادي، خشم، تعجب، ترس و … صحبت مي كنند. نحوه و چگونگي مكالمه در هر يك از حالات متفاوت مي باشد و آهنگ و تن صدا نيز فرق مي كند، به اين ترتيب با مشاهده فيلم ها زبان آموز با حالات صورت و نحوه صحبت كردن بازيگران آشنا مي شود و مي آموزد كه چگونه متناسب با احساسات و حالات خود آهنگ و تن صدا و حركات چهره و اندام خود را تغيير دهد. علاوه بر اين فيلم  به زبان آموز كمك مي كند تا با شيوه زندگي و نوع فرهنگ كشورهاي مختلف آشنا شده و در صورت لزوم براي زندگي در اين محيط ها تمرين كرده و آماده شود تا دچار colture shock نشود.

فرمت كلاسهاي ما در موسسه MIE به گونه اي طراحي شده است كه امكان پخش فيلم با كيفيتي بالا فراهم است. و از آنجايي كه تعداد زبان آموزان استاندارد بوده و بين 5-6 نفر مي باشد، اين فرصت براي زبان آموزان فراهم است تا هرچه بيشتر از اين امكانات بهره گيرند.

در موسسه MIE بر روي چهار مهارت Listening, speaking, reading, writing كار مي شود. استفاده از فيلم ما را ياري نموده است تا هرچه بهتر و با كيفيتي بالاتر روي اين چهار مهارت تمركز كرده و زبان آموز را در كسب اين مهارت ها ياري دهيم. براي تقويت مهارت Listening  همان طور كه گفته شد، زبان آموز با لهجه هاي مختلف و تفاوت آنها آشنا مي شود و در طول هر فيلم از او خواسته مي شود تا داستان را توضيح دهد و يا مطالبي را كه شنيده است بازگو كرده و يا بنويسد. براي تقويت مهارت speaking بعد از تماشاي قسمتي از فيلم به بحث و گفتگو پرداخته مي شود و زبان آموز درباره­ي موضوع فيلم صحبت مي كند و يا نظرات خود را بيان مي كند. براي تقويت مهارت writing از زبان آموز خواسته مي شود تا درباره موضوع فيلم يا موضوعاتي كه در آن مطرح شده است مطالبي را نوشته و ارائه دهد، و يا چند سوال درباره فيلم مطرح مي شود و زبان آموز بايد پاسخ آنها را در چند خط يا پاراگراف و يا در قالب يك مقاله ارائه دهد. اما براي تقويت مهارت reading از زبان آموز خواسته مي شود درباره فيلم يا نويسنده و دست اندركاران آن، نقد فيلم و يا موضوعات مربوط به فيلم مطالبي بخواند. به طور كلي استفاده از فيلم به عنوان منبعي غني براي آموزش زبان شناخته شده است و اين فرصت را براي زبان آموز فراهم مي آورد تا در محيطي شاد و لذت بخش، زباني جديد را با كيفيتي بالا و در زماني كوتاه فراگيرد.

در مجموعه MIE هدف ما فتح قله هاي دانش و كسب مهارت هاي لازم است، به همين خاطر تلاش كرده­ايم هر آنچه لازم است را فراهم آوريم تا بهترين ها را براي برترين ها به ارمغان بياوريم.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *