روشهای تقویت مهارت خواندن و درک مطلب

 

افرادی که قصد ادامه تحصیل و یا کار و زندگی در یک کشور انگلیسی زبان را دارند علاوه بر نیاز آن ها به شرکت در آزمون های بین المللی زبان انگلیسی همچون IELTS که مهارت خواندن و درک مطلب (Reading) داوطلب را نیز مورد سنجش قرار می دهند، همواره (علی الخصوص در دوران تحصیل) با متون متنوع و پیچیده ای مواجه خواهند شد که درک کامل و مطلوب آن ها ملزم به داشتن دانش، توانایی و تسلط کافی در مهارت Reading می باشد. علاوه بر مطلب ذکر شده Reading یک Receptive Skill می باشد به این معنا که این مهارت خوراک و ورودی لازم را برای یادگیری زبان انگلیسی در اختیار داوطلب قرار خواهد داد. Reading منبع اصلی داوطلب برای گسترش دایره واژگان وی خواهد بود که در هر سه مهارت دیگرListening،Writing و Speaking شدیدا یاری گر وی خواهند بود. آن چه تا کنون بیان کردیم به وضوح نشان دهنده ی اهمیت تسلط کافی بر مهارت خواندن (Reading) می باشد.

موسسه زبان انگلیسی MIE با دانش، تجربه، امکانات و متد آموزشی منحصر بفرد، همواره خود را در قبال زبان آموزان گرامی مسئول دانسته و پیوسته در راستای تعالی سطح دانش آن ها گام برمی دارد و در ادامه مختصری از اصول و مبانی روش های تقویت مهارت خواندن و درک مطلب را ذکر می کنیم.

در بخش Reading آزمون IELTS به آن دلیل که با تعداد قابل توجهی سوالات از متون پیچیده و دشوار در زمان نسبتا کمی مواجه هستید لذا دشواری کار دو چندان می شود و دانستن و پیروی از برخی نکات ضروری به نظر می رسد.

اولین نکته ای که تبعیت از آن فوق العاده ضروری به نظر می رسد تا بتوانید یادگیری مناسبی داشته باشید ایجاد محیط و شرایطی است که تمرکز کافی و مبسوط را برای شما به ارمغان آورد تا بتوانید به طور کامل بر درک مطلب و مفهوم و پاسخگویی به سوالات تسلط داشته باشید. این نکته را مدنظر قرار دهید که هدف تان از مطالعه چیست. اگر هدف یادگیری زبان انگلیسی است دفترچه ای از لغات جدیدی که در متون با آن ها مواجه شده اید گردآوری کنید. بدون داشتن دایره واژگان کافی پاسخگویی به سوالات بخش Reading کار دشواری می باشد.

در آزمون IELTS با متون آکادمیک غیر تخصصی رو به رو خواهید شد. این متون استخراج شده از مجلات و ژورنال های تخصصی هستند، لذا در صورتی که با متونی از این دست آشنایی کافی ندارید لازم است تا هر چه سریع تر شروع به مطالعه این گونه متون نمایید. سه منبع اصلی که برای متون IELTS می توان ذکر کرد (به ترتیب افزایش دشواری) the National Geographic، the New Scientist و the Economist می باشند که می توانید به سادگی آن ها را دانلود نمایید.

طراحان آزمون IELTS از گستره ی مشخصی از انواع متون استفاده می نمایند و در صورتی که شما توانایی تشخیص نوع متن را داشته باشید قادر خواهید بود تا ساختار متن را پیش بینی کنید و این امر به شما این امکان را می دهد تا متن را هر چه سریع تر متوجه شوید. متون آزمون IELTS در چهار نوع متفاوت می باشند:

  1. متون تحلیلی (analytic texts) که بر روی علت رخداد یک اتفاق بحث می کنند و یا برای یک مفهوم توضیح و یا توصیه ارائه می دهند.
  2. متون توصیفی (descriptive texts) که توصیف گر یک موقعیت می باشند، درباره انجام امری توضیح می دهند و یا به دسته بندی موقعیت های گوناگون می پردازند.
  3. متون استدلالی (discursive texts) که در این گونه متون دلایل متنوع درباره یک موضوع ارائه می شوند.
  4. متون روایی (narrative texts) که ترتیب وقوع اتفاقات متوالی را توضیح می دهند.

توانایی تعیین نوع متن نیازمند تبحر کافی در نتیجه ی تمرین و ممارست بالا با دانش صحیح و مناسب می باشد که در دورهای آموزشی موسسه زبان انگلیسی MIE این دانش مطلوب با استفاده از به روزترین و برترین متدهای آموزشی های روز دنیا در اختیار داوطلب قرار می گیرد.

از جمله تکنیک های دیگری که در بخش Reading مورد استفاده قرار می گیرند Skim و Scan نام دارند. Skim به مطالعه ی سریع متن بدون در نظر گرفتن لغات بی اهمیت مانند حروف اضافه و چشم پوشی از لغات دشواری که احتیاج به دانستن آن ها نیست اطلاق می شود. این امر به منظور درک ایده کلی متن و یا یک پاراگراف و یا پیدا کردن پاسخ سوالات صورت می پذیرد. وقتی شما در یک دفترچه تلفن به دنبال اسم فرد خاصی هستید و یا در یک بروشور تبلیغاتی به دنبال قیمت محصولی هستید از تکنیک Scan استفاده می نمایید. در اصل شما متن را نمی خوانید اما با چشمان تان به دنبال اطلاعات خاصی هستید این تکنیک برای پاسخگویی به سوالات بسیار مفید است. اما مطلب مهم استفاده درست از این تکنیک ها می باشد که در کلاس های مهارت Reading در موسسه MIE به طور کامل به آن ها پرداخته می شود.

از آن جا که متون IELTS آکادمیک هستند لذا سرشار از لغات تخصصی می باشند که معانی آن ها را نمی دانید بنابراین چگونگی عکس العمل شما در این موقعیت بسیار حائز اهمیت است. آیا روحیه خود را از دست خواهید داد و خود را در برابر طراحان آزمون مغلوب می پندارید و یا توانایی پاسخگویی به سوالات  در عین این حال که معنی لغاتی را نمی دانید ، را خواهید داشت؟ از جمله مطالب بسیار مهمی که در دوره های آموزشی موسسه MIE مورد توجه قرار می گیرند چگونگی برخورد با این دست لغات است. چگونه معنی برخی لغات را از متن دریابید و یا این که از کدام لغات چشم پوشی کنید.

موسسه زبان انگلیسی MIE با سابقه و کارنامه ای درخشان همواره ثابت نموده است که در امور آموزشی سرآمد و زبانزد بوده و در طول دوران فعالیت خود بهترین امکانات و شرایط آموزشی را در اختیار زبان آموزان قرار داده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *