چگونه لغات را در کوتاهترین زمان یادبگیریم   ؟

 

مطمئنا برای شما هم اتفاق افتاده است که در یک دوره زمانی اقدام به حفظ تعداد زیادی از واژه های انگلیسی کرده و وقت زیادی را نیز برای توفیق در این مهم صرف کرده اید؛ اما پس از مدت زمانی تمامی این واژه ها از ذهن شما رخت بر بسته و نمی توانید معادل های آنها را به خاطر آورید . اما دلیل این امر چیست ؟ چرا با وجود صرف هزینه ی زمانی زیاد تلاش های شما موثر واقع نمی شود ؟ در این مقاله که توسط زبان شناسان موسسه زبان MIE تهیه شده است سعی بر آن می شود که نحوه ی یادگیری لغات را در کوتاه ترین زمان و به بهترین نحو به شما آموزش داده شود .

ابتدا لازم است تفاوت میان یادگیری و حفظ کردن را برای شما شفاف نماییم. از نظر رفتارشناسان یادگیری تغییر نسبتا دائمی در رفتار است و حفظ کردن تغییر کاملا موقت در رفتار است . دانشجویی را در نظر بگیرید که در شب امتحان تا دیرهنگام بیدار می ماند و صبح امتحان به جلسه آزمون رفته و بهترین نتیجه را می گیرد. اما چند ساعت بعد از امتحان تمام مطالب از ذهن ایشان خارج شده و نهایتا تعداد کمی از مفاهیم را به یاد می آورد. دلیل این امر جانشین سازی حفظ مطالب به جای یادگیری آن است . متدی که در موسسه زبان MIE برای یادگیری لغات به ارائه می شود یادگیری محور بوده و به هیج عنوان حفظ مطالب را توصیه نمی کند.در واقع در موسسه زبان MIE ما چگونه یادگرفتن را به شما خواهیم آموخت .

واژه های هر زبان درواقع محور اصلی آن زبان می باشد که در صورت عدم وقوف به آنها به هیچ عنوان تکلم به زبان مربوطه ممکن نخواهد بود، اما راز به خاطر سپردن این واژه ها و به کارگیری آنها چیست ؟ کودکی را در نظر بگیرید که در ابتدای دوران یادگیری زبان مادری خودش به سر می برد .بعد از یک سال چنان تفاوتی در دایره واژه های این کودک به وجود می آید که برخی آن را چنان معجزه ای می پندارند. برای تکرار این معجزه نسبت به زبان غیر مادری می بایست شرایط دوران کودکی را فراهم آورد در واقع می بایست به دنیای تصاویر و اصوات مراجعه کرد. موسسه زبان MIE راه شبیه سازی این دوران را به شما خواهد آموخت .

حافظه تصویری انسان یکی از بزرگ ترین ابزار برای یادگیری می باشد. شما می توانید با استفاده از دیکشنری های تصویری انگلیسی واژه ها را در ذهن خود منقوش نمایید. یکی از این دیکشنری ها Oxford Picture Dictionary  می باشد که برای سطوح مختلف زبانی طراحی شده است. نحوه ی طراحی این دیکشنری بدین صورت می باشد که برای هر واژه تصویر مرتبط به آن درج شده و شما می توانید با یک نگاه گذرا به تصویر و واژه آن را در کوتاه ترین زمان ممکن به حافظه بلند مدت خود بسپارید. در این دیکشنری واژه ها بر حسب دسته بندی های مختلف و مکان های مختلف دسته بندی شده که باعث ارضای نیاز به واژه های مختلف در اماکن مختلف می باشد .

یکی دیگر از روش های بسیار مناسب برای یادگیری لغات در کوتاه ترین زمان ممکن تکرار آن است . اما آیا این تکرار خسته کننده نمی شود ؟ ما در موسسه زبان MIE برای شما توصیه ی بسیار مناسبی داریم . شما می توانید واژه های مختلف را با صدای خود ضبط کرده و در طول روز به آن گوش دهید . مزیت این روش این است که بسیار در دسترس بوده و همچنین شما می توانید به تلفظ صحیح واژه ها به خوبی آشنا شوید. بدین صورت با صرف مدت زمان بسیار اندک می توانید حجم بسیاری از واژه ها را با تلفظ صحیح تکرار نموده و آن ها را به حافظه بلند مدت خود بسپارید .

برخی از واژه های زبان انگلیسی فرار بوده و املای این واژه ها اندکی سخت می باشد. راهکاری که موسسه زبان MIE برای یادگیری این واژه ها ارائه می دهد تهیه فلش کارت از آنها می باشد . شما می توانید با نوشتن لغات در یک طرف و تعریف انگلیسی لغت در سمت دیگر به این مشکل فایق آیید. در طول روز اگر دو یه سه بار به این فلش کارت ها نگاهی بیاندازید می توانید به آسانی دیکته صحیح آنها و تعریف آنها را به خاطر بسپارید.

مهم است که بدانیم برای یادگیری هر زبان نباید زبان مادری خود را دخیل نماییم. گاها دیده می شود زبان آموزان برای یادگیری لغات معادل فارسی آنها را به خاطر می سپارند که بسیار نادرست است . چرا که اولا خیلی از واژه ها در یک زبان خاص معادل دقیقی در زبان دیگر ندارد و ثانیا با این کار اهمیت تفکر به زبان تحت آموزش از بین می رود. چرا که ما در موسسه زبان MIE همواره به زبان آموزان خود سفارش می کنیم که انگلیسی تفکر کنید تا انگلیسی صحبت کنید . در صورت به خاطر سپاری معادل های فارسی برای لغات این ارزش از بین رفته و تفکر و درنتیجه زبان شما فارسی خواهد ماند.

در انتها لازم است یادآور شویم روش های فوق الذکر برای یادگیری سریع لغات بستگی به ویژگی های افراد دارند. مثلا در صورتی که قدرت شنیداری شما قوی است از ضبط صدای خود استفاده نمایید و در صورتی که حافظه تصویری قوی دارید از دیکشنری های تصویری استفاده نمایید .