روش استفاده از Short story و تاثیر آن بر Listening

روش استفاده از Short story و تاثیر آن بر Listening

بسیاری از افراد بنابر نیازهای متفاوت خود در صدد یادگیری زبان انگلیسی هستند ولیکن روش هایی که امروزه در اکثر موسسات زبان انگلیسی مورد استفاده قرار می گیرند فاقد کیفیت لازم برای تقویت همه جانبه زبان انگلیسی زبان آموزان می باشد. متاسفانه بسیاری از آموزشگاه های کشور یا تاکید بیش از حد بر اسپیکینگ (Speaking) دارند و یا توجه نامناسبی بر گرامر (Grammar) و گسترش دایره لغات (Vocabulary) – آن هم بهصورت غیر کاربردی- مبذول می دارند و در نتیجه از پایه ای ترین مهارت در یادگیری زبان غافل می شوند.

نه تنها در یادگیری زبان دوم که حتی در یادگیری زبان مادری در سنین کودکی نیز مهارت شنیداری (Listening) پایه ای ترین مهارت محسوب می شود و از سوی دیگر مهارت شنیداری، ورودی پایه ای برای یادگیری هر گونه زبانی را به وجود خواهد آورد.
پس آن طور که دیدیم مهارت شنیداری از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است ولی متاسفانه بسیاری از زبان آموزان استراتژی و روش مطلوب و مناسبی برای تقویت توانایی Listening خود ندارند. لذا در این مقاله به بررسی بهترین و موثرین روش برای تقویت مهارت شنیداری زبان آموزان خواهیم پرداخت.
موسسه ی زبان انگلیسی MIE با ارائه روشی منحصر بفرد موسوم به SIC توانسته است زبان آموزان خود در کمترین زمان ممکن به بالاترین سطح توانایی در مهارت های مختلف زبانی برساند و این امر را مرهون روش انحصاری خود می داند که توسط دکتر امیر محمد ملک پور از کشور انگلستان وارد میهن عزیزمان شده است و امروزه یاری گر زبان آموزان بسیاری در مسیر رشد، ترقی و تعالی می باشد
روشی که ما برای زبان آموزان خود به ارمغان آورده ایم استفاده از داستان های کوتاه (Short story) می باشد. البته روش کار ما بر روی این داستان ها نه به صورت معمول سایرین می باشد بلکه روشی متفاوت را ارائه کرده ایم. داستان های کوتاه را نباید تنها از روی کتاب خواند بلکه این داستان ها به همراه یک فایل صوتی ارائه می گردند که استفاده مناسب از این فایل های صوتی می تواند به طور چشم گیری مهارت شنیداری زبان آموزان را تحت تاثیر قرار داده و شدیدا باعث بهبود و تقویت آن ها گردد.
در این روش زبان آموزان به فایل های صوتی داستان با دقتی مناسب گوش خواهند داد و جمله به جمله ی آن را متوقف می نمایند و پس از هر بار توقف زبان آموز بایستی تلاش کند تا جمله هایی که شنیده است را عینا همانند گوینده تکرار نماید. در ابتدای امر بسیار محتمل است که زبان آموزان نتوانند تمام جمله را متوجه شده و تکرار نمایند لذا بایستی آن جمله را یکبار دیگر بازپخش نمایند و دوباره پس از گوینده جمله را تکرار نمایند. در صورت لزوم این کار را بایستی سه بار انجام دهید. در اصل مطلوب است که گوش شما به خوبی تمامی کلمات جمله را متوجه شود و در ادامه شما نیز باید بتوانید جمله را آن گونه که شایسته است همانند گوینده با همان تلفظ (Pronunciation) و لحن (Intonation) تکرار نمایید. در صورتی که شما پس از سه بار تکرار موفق نشدید که تمام جملات را متوجه شوید و همانند گوبنده آن را تکرار نمایید جمله ی مربوطه را از روی کتاب می خوانید تا تمام جمله را کامل متوجه شوید. حال بایستی آن قدر جمله را پس از گوینده تکرار نمایید که تا قادر شوید عینا همانند گوینده جمله را تکرار نمایید. در ادامه زبان آموزان بایستی قادر باشند تا بتوانند مفهومی کلی از داستان را در مدت زمان 2 دقیقه بیان نمایند.
همان طور که می بینید فرآیند آموزشی فوق تنها بر تقویت توانایی Listening زبان آموزان تاکید ندارد. در ابتدا باعث می شود که گوش زبان آموز با تلفظ صحیح تمامی کلمات آشنا شود و در ادامه با تکرار عبارات وی خود توانایی تلفظ کردن صحیح کلمات و جملات را نیز بدست خواهند آورد پس توانایی شما در مهارت های Pronunciation و Intonation نیز به طور چشم گیری افزایش خواهد یافت و در آخر نیز می توانید با بیان چکیده ای از داستان قدرت Speaking خود افزایش دهید.
در سایت موسسه زبان انگلیسی MIE ما برای شما تعداد زیادی داستان های مطلوب را آماده کرده ایم که می توانید دانلود نموده و با پیروی از روش فوق تحول عظیمی در زبان انگلیسی خود شاهد باشید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *