آزمون های زبان فرانسه

 

زبان فرانسه یکی از زیبا ترین و خوش آوا ترین زبان های دنیاست و همانطور که می­دانید ادبیات فرانسه از شهرت جهانی برخوردار است. کشور فرانسه از دیرباز در عرصه بین الملل نقشی پررنگ ایفا میکند و یادگیری این زبان پلی به سوی کشور فرانسه و دیگر کشورهای فرانسه زبان است.  از رایج ترین اهداف یادگیری زبان فرانسوی در میان علاقمندان می توان به سفرهای تحصیلی، سفرهای کاری و یا مهاجرت به یکی از کشورهای فرانسه، کانادا (به ویژه استان کِبِک) و دیگر کشورهای فرانسوی زبان (francophone) یا کشورهایی مانند سوئیس و بلژیک که این زبان در بخشی از آنها متداول است، اشاره کرد. بنابراین تمامی عزیزانی که اهداف مشابه آنچه بالاتر گفته شد دارند در یک مرحله مشترکند؛ شرکت در یکی از آزمون های:

(TEF (Test d’évaluation de français

(TEFaQ (Test d’évaluation de français adapté à Québec

(TCF (Test de connaissance du français

TEF یا آزمون ارزشیابی زبان فرانسه بی شک پرآوازه ترین آزمون بین المللی زبان فرانسه برای خارجیان است که جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور فرانسه و دیگر کشورهای یاد شده بالا و یا مهاجرت به کانادا الزامیست. این آزمون از سوی اتاق بازرگانی و صنعت پاریس ابداع شده است و سطح توانش زبانی داوطلبان را در قالب 100 سوال شامل یک امتحان کتبی و یک امتحان شفاهی مورد سنجش قرار می­دهد. این آزمون در 400 مرکز معتبر در حدود 100 کشور برگزار می­شود و شامل سه بخش می­باشد:

 • یک مجموعه آزمون متشکل از: الف) درک کتبی (نوشتاری) ب) درک شفاهی (شنیداری)     ج) واژه یابی و جمله سازی
 • نگارش
 • بیان شفاهی (گفتار)

اما TEFaQ همانطور که از نامش پیداست آزمون ارزشیابی زبان فرانسه مختص اخذ اقامت و یا پذیرش از دانشگاه های کِبِک است که البته از نظر نحوه برگزاری با TEF تفاوت دارد و تنها شامل دو بخش است:

 • درک شفاهی (شنیداری)
 • بیان شفاهی (گفتاری)

دیگر آزمون TCF یا آزمون آشنایی با زبان فرانسه یکی از آزمون های رسمی زبان فرانسه عمومی و معادل تافل زبان انگلیسی می­باشد و نشانگر سطح آشنایی با زبان فرانسه به طور ساده، مطمئن و بسیار سریع است و ارزیابی تمامی سطوح آشنایی با زبان فرانسه از سطح مقدماتی تا سطوح پیشرفته را همانگونه که شورای اروپا تعریف نموده است، ممکن می­سازد. این آزمون توسط مرکز بین المللی مطالعات آموزشی وزارت آموزش فرانسه (CIEP) برگزار میشود و برای سنجش سطح زبان فرانسه ی دانشجویان یا کارکنان شرکتها در فرانسه و ایالت کبک کانادا استفاده میشود. گواهینامه های این آزمون تنها دو سال معتبر است. آزمون TCF از استاندارد آزمون های زبانهای اروپایی پیروی میکند و به همین دلیل نمره نهایی شما در یکی از 6 سطح A1 , A2 , B1 , B2 , C1 , C2 اعلام میشود. دانشگاه های فرانسوی زبان برای رشته های مهندسی سطح زبان B1 یا B2 از شما می­خواهند، در حالیکه برای رشته های حقوق و علوم سیاسی و گاهی پزشکی، سطح زبان C1 از شما درخواست می­شود. البته این موضوع بسته به دانشگاه فرق می­کند و هر دانشگاهی برای خود سطح خاصی را اعلام میکند.

آزمون TCF شامل دو بخش است:

 • بخش اجباری شامل : الف) درک کتبی (نوشتاری) ب) درک شفاهی (شنیداری)     ج) واژه یابی و جمله سازی
 • بخش اختیاری شامل: الف) نگارش ب) بیان شفاهی (گفتار)

سوالات در آزمون TCF نمره منفی ندارند و این مورد بسیار مثبت ارزیابی می­شود (در آزمون TEF سوالات نمره منفی دارند). اما از نظر بعضی از  کسانی که در آزمون TCF شرکت کرده اند این آزمون سخت تر از آزمون های دیگر است. به عنوان مثال در بخش ECRIT اگر کمتر از 300 کلمه بنویسید اصلا این بخش را تصحیح نمی کنند و کسانی که در سطح A1/A2 هستند نمی توانند در این بخش نمره بگیرند.

استاندارد آزمون های زبان های اروپایی (فرانسه، آلمانی و ..) به 6 سطح و آزمون آیلتس به 9 سطح تقسیم شده است.

 1. سطح A1 کمترین سطح در زبان های اروپاییست.
 2. سطح A2 تقریبا با آیلتس 4 برابری میکند .
 3. سطح B1 برابر آیلتس 5  است و برای رشته های مهندسی ازجمله کامپیوتر ، الکترونیک و برخی دیگر قابل قبول است.
 4. سطح B2 برابر آیلتس 6 است و 99 درصد رشته های دانشگاهی غیر حقوقی و علوم سیاسی با این مدرک به شما پذیرش می­دهند. (حداقل مورد نیاز در اکثر رشته های پزشکی نیز می­باشد)
 5. سطح C1 حدودا برابر آیلتس 7.5 است (حداقل مورد نیاز در رشته های علوم سـیاسی و حقوق)
 6. سطح C2 حدودا برابر آیلتس 8.5 است.

با توجه به توضیحات فوق و یادآوری این نکته که ما در MIE مفتخر به ارائه خدمات مشاوره ای جهت اخذ ویزای تحصیلی، کاری و یا مهاجرت به کشورهای مختلف از جمله فرانسه و کانادا می باشیم، صمیمانه شما را با برنامه ریزی هدفمند جهت شرکت در آزمون ها همراهی می نماییم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *