روش های تقویت درک مطلب در متون آیلتس ( Reading)

   همه زبان آموزان می دانند که مهاریت reading  در آزمون آیلتس بسیار مشکل می باشد. چرا که شما در زمانی کوتاه می بایستی به تعداد زیادی از سوالات برگرفته شده از متون پیچیده پاسخ دهید. شما نیازمنذ آن هستید که مهارت های reading  را در خود بهبود بخشیده تا نمره ای مانند 6.5 یا بیشتر را به دست آورید. در ابن جا به چند نکته حایز اهمیت برای بهبود مهارت های reading  برای آزمون آیلتس اشاره می کنیم.

  1. خوندن تست های آکادمیک

در وقت های آزاد خود مطالعه کنید. متون آزمون آیلتس متون آکادمیک می باشد این بدین معناست که آن ها برگرفته شده از تکست بوک ها و مجله ها و ژورنال های تخصصی می باشند. اگر شما با این گونه متون در زبان انگلیسی آشنایی ندارید ضورت دارد که در وقت های آزاد خود به خواندن آنها بپردازید بدین ترتیب شما  با زبان و ساختار آن  به هنگام مواجهه با آن در آزمون آیلتس وقوف بیشتری  خواهید داشت. سه منبع معمول برای متون آزمون  آیلتس ( به ترتیب سختی ، از آسان به سخت ) عبارتند از :

.National Geographic

. The new scientist

. The Economist

شما می توانید این مجلات را در بسیاری از آژانس های خبری دریافت کنید .

  1. تمرکز

تمرکز بر روی متن در درجه اول و سپس تمرکز به سوالات . هنگامی ک شما به متن وقوف بیشتری داشته باشید قادر خواهید بود به شکل موثر تر و کارا تر به سوالات پاس دهید

  1. دسته بندی

طراحان سوالات آزمون آیلتس ترتیب خاصی از متون را انتخاب می کنند . این که یاد بگیرید تا نوع متنی که در حال خواندن آن هستید را تشخیص دهید به شما کمک خواهد کرد که ساختار آن را پیش بینی کرده و متعاقبا آن را بهتر بفهمید. به طور کلی چهار نوع از متون در آزمون آیلتس وجود دارند :

3.1 : متون تحلیلی که به بررسی دلیل وقوع چیزی می پردازند یا این که پیشنهاداتی را ارایه می دهند و  یا مفهومی را توضیح می دهند

3.2 : متون توصیفی که یک موقعیتی را توصیف کرده یا به این که چطور چیزی به وقوع پیوسته می پردازند یا به دسته بندی چیزی می پردازند

3.3 : متون استدلالی که حاوی ایده های مختلف درباره یک مساله می باشند

3.4 : متون روایتی که ترتیب وقوع زمانی وقایع مختلف را توضیح می دهند

  1. سطحی خواندن ( ( Skim

توانایی خود را برای سطحی خوانی افزایش دهید سطحی خوانی در واقع خواندن سریع متن و صرف نظر از حرف های غیرمهم همچون حروف اضافه و لغات سختی است که شما نیاز به فهمید آنها ندارید. این کار را جهت فهمیدن ایده کلی متن یا پاراگراف انجام دهید تا به طور فشرده تر برای پیدا کردن جواب سوال جست و جو کنید .

  1. اسکن ( Scan)

اسکن کردن را یادبگیرید. اسکن کردن همچون کاری است که هنگام پیدا کردن قیمت در یک متن تبلیغاتی ، یا به دنبال یک نام در دفترچه تلفن هستید . وقتی شما اسکن می کنید در واقع متن را نمیخوانید و فقط چشم خود را روی متن خیلی سریع حرکت می دهید. شما می توانید از چپ به راست ، راست به چپ ، بالا به پایین یا از پایین با بالا انجام دهید. این کار را انجام دهید تا مکان جواب هایی که به دنبال انها هستید مانند اعداد و تاریخ ها و اسم های کپیتال آندرلاین کنید .

  1. ساختار

یادبگیرید تا ساختار پاراگراف را تشخیص دهید ؛ این مقوله شامل ایجاد ارتباط بین مین آیدیا و ساپورتینگ آیدیا می باشد . پاراگراف ها معمولا از بالا به پایین می باشند. به عنوان مثال آنها با ایده اصلی شروع شده و با ایده های پشتیبان خاتمه می یابند.

  1. وحشت نکنید

هنگامی که با واژه ای سخت مواجه می شوید وحشت زده نشوید . آزمون آیلتس مجوعه ای از لغات تخصصی است. از واژه هایی که  به شما در فهمیدن کامل متن کمکی نمیکنند چشم پوشی کنید .

  1. وقت خود را مدیریت کنید

بیشتران داوطلبان آزمون آیلتس در بخش سوم ریدینگ وقت خود را از دست می دهند. هر متن می بایست نهایت 20 دقیقه وقت شما را بگیرد. آزمون گیرنده بعد از هر بیست دقیقه وقت را اعلام می کند. هرگز وقت خود را فقط برای یک متن تلف نکنید . جواب ها را حدس زده و دوباره برگردید. اگر احساس می کنید که وقت رو به اتمام است اول به سوال های گپ فیلینگ و سپس به سوالا های غلط صحیح و داده نشده بپردازید.  بهتر است که در حین جواب دادن پاسخ ها را در پاسخنامه وارد کنید . و در صورت نیاز در انتها دوباره چک کنید .

.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *