در صورتی که تمایل به اخذ پذیرش از اکثر دانشگاه های امریکا و برخی از معتبرترین دانشگاه های کانادا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و یا بالاتر را دارید از جمله مدارکی که برای اخذ پذیرش الزامی می باشند مدرک آزمون GRE است. GRE که مخفف عبارت Graduate Record Examination می باشد آزمونی استاندارد برای سنجش توانایی ها و مهارت های فارغ التحصیلان در بخش های متفاوت می باشد. آزمون GRE توسط سازمان ETS یا Educational Testing Service برگزار می گردد و اخذ نمره ی بالا در آزمون GRE از جمله شروط لازم برای دریافت پذیرش از دانشگاه های امریکا و کانادا است که حداقل نمره مدنظر برای دانشگاه های مختلف بسته به سطح علمی آن دانشگاه، متفاوت می باشد و داوطلبین بایستی با آگاهی کامل از این موضوع برنامه ریزی خود را انجام دهند.

     آزمون GRE که به دو صورت ورقه ای (Paper-delivered Test) و کامپیوتری (Computer-delivered Test) برگزار می شود و شامل دو گونه ی GRE General Test و GRE Subject Test است.

     آزمون GRE revised General Test شامل 5 بخش می باشد یک بخش نگارش تحلیلی یا Analytical Writing، دو بخش استدلال کلامی (Verbal Reasoning) و دو بخش استدلالی کمی (Quantitative Reasoning) می باشد.

      اولین بخش آزمون GRE که نگارش تحلیلی یا Analytical Writing می باشد در طی آن بایستی دو مقاله ی مختلف در دو بخش Issue Task و Argument Task نگاشته شود برای هر کدام از این بخش ها به داوطلب 30 دقیقه وقت داده می شود. در بخش Issue Task داوطلب بایستی مقاله ای در باب موضوع ارائه شده بنگارد و در بخش Argument Task فرد بایستی مقاله ای انتقادی در باب یک سری از اطلاعات که منجر به نتیجه ای شدند را به رشته ی تحریر در آورد.

     بخش استدلال کلامی یا Verbal Reasoning که در دو بخش است، شامل انواع مختلفی از سوالات می باشد. هر بخش شامل 20 سوال می باشد، 6 سوال به صورت text completion می باشد که جمله ای با سطح لغت و گرامری بالا به شما داده می شود و شما بایستی جا های خالی را با گزینه هایی که به شما داده شده است تکمیل نمایید. در ادامه 4 سوال sentence equivalence خواهد بود که در آن بایستی جمله ای پیچیده را با دو کلمه مترادف تکمیل نمایید و همچنین 10 سوال critical reading خواهید داشت که بایستی سوالات را با توجه به 5 یا 6 متن سخت پاسخ دهید. برای هر بخش 30 دقیقه وقت خواهید داشت. نکته ی مهم قابل ذکر سختی فوق العاده ی این بخش می باشد که سوالات 5 گزینه ای هستند و واژگان آن قدر سنگین هستند که درک آن ها حتی برای بسیاری از انگلیسی زبانان نیز دشوار است.

     بخش استدلال کمی (Quantitative Reasoning) نیازمند مهارت ها و دانش ریاضیاتی در حد دبیرستان است و پاسخگویی به این بخش از آزمون GRE کار چندان دشواری نیست. در هر قسمت این بخش از آزمون GRE 20 سوال داریم که بایستی در مدت زمان 35 دقیقه آن ها را پاسخ دهیم. هر قسمت شامل 8 سوال مقایسه کمی (Quantitative Comparisons) ، 9 سوال حل مسئله (Problem Solving Items) و 3 سوال تفسیر داده (Data Interpretation Questions) می باشد. بسیاری از دانشگاه ها برای این بخش نیز حداقل نمره ای در نظر گرفته اند که داوطلب اخذ پذیرش در آن دانشگاه بایستی آن حداقل را کسب کند.

     گونه ی دیگر این آزمون GRE Subject Tests می باشد که به صورت تخصصی به بررسی مباحص مختلف می پردازد و در حال حاضر شامل بخش های زیر است و مدت امتحان 170 دقیقه می باشد:

  1. Biochemistry, Cell and Molecular Biology
  2. Biology
  3. Chemistry
  4. Literature in English
  5. Mathematics
  6. Physics
  7. Psychology

     هزینه ی ثبت نام آزمون GRE از تاریخ 4 ژانویه 2016 مبلغ 205 دلار امریکا می باشد که در حال حاضر در ایران آزمون GRE توسط 4 مرکز سازمان سنجش، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشگاه ارومیه و موسسه آموزش عالی جاوید جیرفت در نوبت های متعدد در طول سال برگزار می گردد. برای ثبت نام در این آزمون می توانید به سایت http://www.ets.org/gre/ مراجعه نمایید.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *