مهمترین و شناخته شده ترین آزمون های استاندارد علمی در جهان آزمون هایTOEFL iBT ، GRE و GMAT می باشند. این سه آزمون مورد نیاز بسیاری از دانشگاه های خوب دنیا بویژه در آمریکا و کانادا در سطوع تحصیلی فوق لیسانس و دکتری می باشد. هدف از آزمون TOEFL iBT ،  GRE و GMAT سنجش توانایی علمی متقاضیان تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی می باشد.

با توجه به اهمیت شناخت امتحانات استاندارد اخذ پذیرش، در این بخش توضیح مختصری از هر یک از امتحانات TOEFL iBT ، GRE و امتحان GMAT ارایه می گردد. متقاضیان می توانند برای اطلاعات بیشتر در مورد این امتحانات به وب سایت های آن مراجعه و نمونه سوالات آنرا دریافت نمایند.

بسیاری از دانشگاههای آمریکا TOEFL را به IELTS ترجیح می دهند. علاوه بر امتحان تافل شما ممکن است لازم باشد که در امتحانات دیگری هم که اصطلاحا به آنها امتحانات استاندارد گفته می‌شود شرکت کنید. به عنوان مثال دانشجویان رشته‌های مهندسی و علوم باید امتحان GRE عمومی  و دانشجویان رشته‌های مدیریت باید امتحان GMAT را بدهند. بعضی از رشته‌های علوم علاوه بر امتحان عمومی GRE شاید لازم باشد که بخش های مربوط به رشته خودشان (GRE Subject) را هم بگذرانند. این امتحانات معمولا از تافل سخت‌تر هستند چون برای تمام دانشجویان متقاضی (و نه فقط خارجی‌ها) طراحی می‌شوند و دانشجویان آمریکایی هم باید در آنها نمره حد نصاب را کسب کنند.

بخش اول:

TOEFL iBT

تافل آی بی تی

تافل آی بی تی جدید شامل چهار بخش درک مطلب Reading، شنیداری Listening ، صحبت کردن Speaking و نوشتاری Writing می باشد.  تمام مهارت ها در یک روز و کل آزمون حدودأ 4 ساعت به طول می انجامد.

چارچوب

 • نسل جدید آزمون تافل بصورت اینترنتی برگزار می شود که به لحاظ امنیتی در مراکز آزمون محافظت شده صورت می گیرد.
 • دستورالعمل های پاسخ به سؤالات در هر بخش آورده شده است.
 • تافل آی بی تی به لحاظ رایانه ای یک سیستم انطباقی نیست یعنی هر شرکت کننده همان تعداد سؤالات را دریافت می کند.
 • در کل فرآیند آزمون شرکت کنندگان می توانند نکته برداری کنند. و در پایان جلسه آزمون تمام یادداشتهای جمع آوری شده در مرکز آزمون از بین می روند.
 • برای بخش صحبت کردن یا به اصطلاح Speaking ، شرکت کنندگان از طریق میکروفون صحبت می کنند و صحبتهایشان دیجیتالی ضبط می گردد و به شبکه نمره دهی آنلاین ای تی اس (ETS Online Scoring Network) ارسال می گردد.
 • برای بخش نوشتاری Writing، شرکت کنندگان بایستی جوابهایشان را تایپ کنند و پاسخ هایشان به شبکه نمره دهی آنلاین ای تی اس (ETS Online Scoring Network) ارسال می گردد.
 • تصحیح کنندگان خود ETS که در آنجا آموزش دیده و دارای مدرک این سازمان می باشند، پاسخ قسمتهای Speaking و Writing را تصحیح کرده و نمره می دهند.

حداکثر نمره آزمون 120 بوده ، هر بخش 30 نمره دارد و کل آزمون نیز 4 ساعت به طول می انجامد که در ادامه نگاه اجمالی به این چهار بخش خواهیم داشت:

زمان تعداد سوالات بخش آزمون
60  الی 100 دقیقه سه تا پنج متن و 12 الی 14 سؤال برای هر متن درک مطلب
60  الی 90 دقیقه 4 تا 6 سخنرانی و هر سخنرانی شامل 6 سؤال می باشد2 تا 3 مکالمه و هر کدام دارای 5 سؤال می باشند شنیداری
10 دقیقه استراحت
20 دقیقه 6 تکلیف، که دو تا از آنها مجزا و 4 تا از آنها تلفیقی می باشند صحبت کردن
20 دقیقه30 دقیقه 1 تکلیف تلفیقی*

1 تکلیف مجزا**

نوشتاری

 

Test Section Number of questions Time
Reading 3-5 passages, 12-14 question each 60-100 minutes
Listening 4-6 lectures, 6 questions each
2-3 conversations, 5 questions each
60-90 minutes
Break 10 minutes
Speaking 6 tasks, 2 independent and 4 integrated 20 minute
Writing 1 integrated task
1 independent task
20 minutes
30 minutes

 

* منظور از تلفیقی یعنی اینکه علاوه بر سنجش مهارت Speaking  ، در آن بخش مهارتهای دیگر نیز همزمان با آن مورد ارزیابی قرار می گیرند.(در بخش Speaking ، از قسمتهای مربوط به شنیداری و درک مطلب نیز در قالب آن بخش سؤال بعمل خواهد آمد.)

** منظور از بخش مجزا یعنی به تنهایی از همان مهارت سؤال بعمل خواهد آمد.

 

***************************************

بخش دوم:

Graduate Record Examinations GRE

 

آزمون GRE مخفف کلمات General Record Examinationمی باشد که بیشتر در سطوح کارشناسی ارشد و دکترا کاربرد دارد. کتاب   Gruber’s Complete GRE Guide 2014  همانطور که از نامش نیز بر می آيد، آخرین نسخه راهنمای این آزمون تا به این لحظه است.

از مزایای این کتاب می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ارایه سوالات تمرینی و تستی کوتاه به منظور بهبود عملکرد داوطلبان در این حوزه
 • ارایه 101 سوال ریاضی مهم که داوطلبان برای موفقیت در بخش ریاضیات این آزمون به آنها نیاز دارند.
 • مرور جامع بخش های نگارش، استدلال کمی و کلامی داوطلبان
 • ارایه استراتژی هایی برای مدیریت زمان داوطلبان و رسیدن به نتیجه مطلوب در امتحان جی آر ای
 • راهنمای کسب نمره در بخش نگارش آزمون جی آر ای

و بسیاری بخش های دیگر که پس از دریافت و مطالعه کتاب با آن روبرو خواهید شد.

آزمون GRE دارای دو نوع عمومی و تخصصی است.

ساختار آزمون GRE GENERAL

آزمون GRE دارای دو نوع کامپیوتری و برگه امتحانی می باشد. در حال حاضد بیشتر مراکز امتحانی آزمون کامپیوتری GRE برگذار می نمایند. هر دو آزمون دارای شش قسمت است. بخش های مختلف آزمون کامپیوتری GRE  به صورت زیر می باشند:

قسمت اول:  Analytical Writing

این قسمت مربوط به توانایی نوشتاری به زبان انگلیسی و استدلال و تجزیه و تحلیل موضوع ارایه شده است. در این بخش از متقاضی درباره دو موضوع مختلف تست نوشتاری گرفته می شود. نمره این بخش بین صفر تا شش می باشد.

قسمت دوم و سوم: Verbal Reasoning

دو بخش دیگرتست شامل تست توانایی خواندن متون علمی و برداشت صحیح از موضوع مقاله می باشد. هر بخش از این قسمت دارای 20 سوال است که باید در مدت 30 دقیقه به آنها پاسخ داده شود. نمره خام این بخش بین 130 تا 170 می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس 200 تا 800 درج می گردد. بعنوان مثال نمره 150 در این بخش معادل 450 در کارنامه است.

قسمت چهارم و پنجم:Quantitative Sections

 این دو بخش مربوط به آزمون و استدلال ریاضی است. هر بخش تست ریاضی شامل 20 سوال است که باید در مدت 35 دقیقه با آن پاسخ داده شود. سوالات ریاضی این بخش بیشتر ریاضیات پایه می باشد. نمره خام این بخش بین 130 تا 170 می باشد ولی در جواب آزمون در مقیاس 200 تا 800 درج می گردد. بعنوان مثال نمره 150 در این بخش معادل 630 در کارنامه است.

قسمت ششم: Experimental

بخش ششم تست GRE ، بخش تحقیقی و یا تجربی می باشد. این بخش ممکن است به صورت تست ریاضی، نوشتاری و یا متن خواندنی باشد. نمره این قسمت در میانگین نمره متقاضی محسوب نمی گردد و ممکن است آزمون این قسمت به صورت بخش از قسمت های دیگر آزمون ارایه گردد.

مدت زمان آزمون و هزینه امتحان GRE

زمان امتحان GRE عمومی سه ساعت و چهل و پنج دقیقه می باشد. هزینه ایم آزمون با توجه به کشور محل امتحان متفاوت بوده و عموما بین 130 دلار تا 220 دلار برای هر آزمون می باشد.

نمونه کاغذی تجدید نظر شده در آزمون عمومی GRE

کل زمان در نظر گرفته شده برای آزمون حدودأ ٣ ساعت و نیم است. دستورالعمل ها در آغاز هر بخش تعداد کل سؤالها و زمان پاسخدهی به هر یک از بخش ها را بیان می کنند.

 

Section Questions Time
Analytical Writing (2 sections) 1 writing task per section 30 min. per section
Verbal Reasoning (2 sections) Approximately 25 questions per section 35 min. per section
Quantitative Reasoning (2 sections) Approximately 25 questions per section 40 min. per section

 

زمان تعداد سؤالات بخش
30دقیقه برای هر بخش هر بخش شامل یک نوشته می باشد نوشتار تحلیلی (2 بخش)
35 دقیقه برای هر بخش حدودأ 25 سؤال برای هر بخش استدلال کلامی (2 بخش)
40 دقیقه برای هر بخش  حدودأ 25 سؤال برای هر بخش استدلال کمی (2 بخش)

 

آزمون موضوعی GRE Subject Tests

علاوه بر آزمون عمومی GRE که به آن در بالا اشاره شد. آزمون GRE بصورت موضوعی برای 8 رشته دانشگاهی برگذارمی گردد. 170 دقیقه می باشد. این رشته ها به این شرح می باشند:

 1. Biochemistry, Cell and Molecular Biology
 2. Biology
 3. Chemistry
 4. Computer Science
 5. Literature in English
 6. Mathematics
 7. Physics
 8. Psychology

تاثیر آزمون GRE در پذیرش تحصیلی

به دلیل دانشجویان بین المللی دارای سوابق تحصیلی از کشور های مختلف و با سیستم آموزشی متفاوت می باشند برای کمیته های علمی دانشگاه ها مقایسه معدل و توانایی علمی متقاضیان برای تحصیل با توجه به ریز نمرات و دانشگاه محل نحصیل آنها بسیار داشوار خواهد بود به همین دلیل دانشگاه ها عموما به مدرک GRE به عنوان نمره استاندارد علمی متقاضیان نگاه می کنند. با اینکه ممکن است ارایه مدرک GRE برای برخی دانشگاه ها در آمریکا و کانادا اجباری نباشد، ایم مدرک علمی برای متقاضیان زیر توصیه می گردد:

 1. متقاضیان دارای معدل علمی پایین تر از 16
 2. متقاضیان فارع التحصیل از دانشگاه های غیر دولتی و یا انتفاعی
 3. متقاضیان اخذ بورسیه تضمینی از دانشگاه ها

چه نمره GRE مورد قبول دانشگاه های کانادا و آمریکا می باشند؟

نمره قابل قبول GRE برای دانشگاه های سطح بالاتر بیشتر است. ولی معمولا مدرک GRE با معدل نزدیک با موارد زیر یک نمره مناسب برای مقطع دکتری خواهد.

Writing: 3.8

Verbal: 520

Quantitative: 720

 

***************************************

بخش سوم :                                                            Graduate Management Admission Test GMAT

 

یکی دیگر از امتحانات استاندارد برای پذیرش دانشجویی برای رشته های مدیریتی، بیزنس و حسابداری آزمون GMAT می باشد. آزمون GMAT دارای سه بخش اصلی خواندن Verbal ، ریاضیات Quantitative و نوشتن Analytical Writing می گردد. این آزمون نیز دارای دو نوع کامپیوتری Computer Based و ورقه ای Paper Based است. با این حال در بیشتر مراکز امتحانی این آزمون به صورت کامپیوتری برگذار می گردد. بخش های مختلف این تست به صورت زیر می باشند:

 

قسمت اول: Analytical Writing

در این بخش متقاضی باید در مورد دو موضوع داده شده بنویسد. مهارت نوشتاری تجزیه و تحلیل و بحث کردن در مورد موضوع داده شده در این بخش تست می گردد. زمان موجود برای نوشتن در مورد هر موضوع 30 دقیقه است. نمره این آزمون بین صفر تا شش می باشد.

قسمت دوم: Quantitative 

در بخش تست ریاضی 37 سوا چند جوابی داده می شود و متقاضی باید در زمان 75 دقیقه به این سوالات پاسخ دهد. سوالات ریاضی عموما نیاز به آشنایی به ریاضیات پایه دارد. نمره این بخش تست بین صفر تا شصت می باشد.

قسمت سوم: Verbal

در بخش Verbal آزمون GMAT تعداد 41 سوال چند جوابی وجود دارد که متقاضی باید به آنها در زمان 75 دقیقه پاسخ بدهد. سوالات این بخش شامل اصلاح متون از نظر گرامری، درک مطلب و تجزیه و تحلیل موضوع مورد بحث است. نمره این بخش بین صفر تا شصت می باشد.

نمره آزمون GMAT

نمره آزمون GMAT در بخش های ریاضی Quantitative و متون خواندن Verbal در مقیاس 200 تا 800 محاسبه می گردد. امتیاز بخش Writing بین صفر تا شش خواهد بود. میانگین نمره این آزمون در سال های گذشته همواره بین 400 تا 600 بوده است.

چه نمره  GMAT مورد قبول دانشگاه های کانادا و آمریکا می باشند؟

در حال حاضر برای اخذ پذیرش از بیشتر دانشگاه های خوب آمریکا و کانادا در رشته های مدیریت و بیزنس نمره حدود 550 برای دو بخش  Quantitative و Verbal و نمره حدود 3.5 برای Writing مورد نیاز خواهد بود.

محل برگذاری آزمون GMAT و هزینه آن

آزموان GMAT در بسیاری از دانشگاه ها و مراکز خصوصی در دنیا برگذاری می گردد.  متاسفانه امکان این تست در ایران وجود ندارد و متقاضیان باید به یکی از مراکز زیر مراجعه نمایند.

 1. Azerbaijan University of Languages, Baku, Azerbaijan
 2. Arminco Ltd., Yerevan, Armenia
 3. New Horizons Computer Learning Center, Sharq, Kuwait
 4. Delta Learning, Tbilisi, Georgia
 5. Capital Knowledge, Manama, Bahrain

هزینه این آزمون برای هر تست 250 دلار است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *