بخش writing  آزمون آیلتس دغدغه بسیاری از افرادی است که به این مدرک برای اهداف مختلف نیاز دارند. متاسفانه در رابطه با writing در آیلتس این ذهنیت ایجاد شده است که این مهارت بسیار دشوار بوده و تسلط بر آن در کوتاه مدت و بدون داشتن دانش بسیار بالایی در زمینه زبان انگلیسی غیر ممکن است. در حالی که این طرز تفکر کاملا اشتباه بوده زیرا با دانستن تکنیک های خاص و تسلط کامل بر این تکنیک ها میتوان دید که از پیچدگی و دشواری این بخش به طور چشمگیری کاسته میشود. قسمت Writing آزمون آیلتس در نگاه اول بسیار پیچیده و تخصصی به نظر میرسد زیرا در این قسمت داده ها را در قالب نمودار، جدول و غیره می بینیم. بنابراین توصیف آن دشوار به نظر میرسد و بدون تسلط براین تکنیک ها فرد هیچ ایده ای در رابطه با نحوه شروع کردن متن خود، بسط دادن متن و به پایان رساندن آن ندارد و با دیدن اعداد و ارقام و نمودارهای به ظاهر پیچیده تمرکز و اعتماد به نفس خود را از دست داده و نمره مورد نظر را به دست نمی آورد. به جرات میتوان گفت که قسمت writing آیلتس ساده ترین مهارت است با اینکه در نگاه اول ممکن است اصلا این طور به نظر نرسد. برای مثال در قسمت speaking لازم است که فرد علاوه بر داشتن دانش کافی، تلفظ صحیح کلمات و fluency یا همان روان بودن در صحبت کردن را نیز دارا باشد و در قسمت speaking فرصت برای فکر کردن در مورد ساختار جمله و اصطلاحات مورد نظر وجود ندارد ولی در رابطه با writing این موضوع صادق نیست، زیرا در writing به خصوص در بخش اول آن که باید در مورد داده ها، آمار و ارقام نوشته شود فرد نیاز چندانی به خلاقیت ندارد زیرا در این بخش اصلا نباید نظر شخصی خود را اظهار کند، یعنی باید فقط در رابطه با روند صعودی نزولی نمودار، پایین ترین و بالاترین نقطه و تمامی بخش هایی را که تغییر یا ثبات چشمگیر داشتند نوشته شود. به همین علت نیز میتوان از کلمات، اصطلاحات و حتی ساختارهای ثابتی استفاده کرد که تعدادشان نیز زیاد نبوده و میتوان این ساختار ها را از قبل حفظ کرده و با تمرین فراوان آنها را در جایگاه مناسب متن استفاده نمود. حتی در مورد نحوه شروع کردن و خاتمه متن نیز ساختار هایی وجود دارد که با استفاده از آنها میتوان بدون داشتن دانش عمومی بالا و در کمترین زمان ممکن این کار را انجام داد.

Writing Task 1 شامل سه قسمت ضروری است (introduction, body, Conclusion) که حد و مرز و استانداردهای هر کدام باید کاملا رعایت شود. درغیر این صورت نمره مورد نظر کسب نخواهد شد. به عنوان مثال، در ابتدای کار که مربوط به نوشتن Introduction یا همان مقدمه است میتوان از صورت سوال استفاده کرد. زیرا در صورت سوال گفته شده است که نمودار نمایانگر چیست و این همان اطلاعاتی است که ما در introduction  نیاز داریم. با ایجاد تغییرات کوچکی در صورت سوال میتوان از آن به جای Introduction  استفاده کرد.  این تغییرات کوچک میتواند شامل استفاده از کلمات مترادف و ایجاد تغییراتی جزئی در ساختار جمله  باشد. یعنی به جای استفاده از یک فعل، میتوان فرم اسم یا صفت همان فعل را در همان جمله استفاده کرد و سایر ارکان جمله را نیز مطابق آن تغییر داد. این مقدمه برای نمره 6.5، 7 و 7.5 نیز میتواند کافی باشد (نمره ای که بیشتر افراد به آن نیاز دارند مگر موارد خاص که در ان فرد خواستار نمره بالای 8 میباشد).

در قسمت Body که قسمت اصلی متن میباشد نیز میتوان از کلمات، اصطلاحات ثابتی استفاده کرد که از قبل حفظ شده اند. علاوه بر این به این نکته نیز باید توجه کرد که نباید در مورد تک تک موارد و نقاط روی نمودار یا چارت نوشت. تغییرات چشمگیر، نقاط اوج و افت های شدید کفایت میکند که این قسمت ها در نگاه اول کاملا مشهود است. در قسمت Conclusion  یا همان نتیجه گیری نیز باید اطلاعاتی را که از قبل در introduction و Overall آورده ایم به زبان دیگر و با کلمات و اصطلاحات مترادف بیان کنیم.

بدین ترتیب خواهیم دید که Writing  آیلتس  با دانستن این نکته ها و چندین نکته دیگر چقدر آسان تر و دست یافتنی تر میشود. فقط کافیست که با انتخاب روش درست و تمرین فراوان بر روی این روش ها و راهنمایی ها و نظارت اساتید با تجربه ای که دانش روز را دستور کار خود قرار داده اند پیش رفت تا در مدت زمان دلخواه نمره دلخواه را در این بخش آیلتس و بخش های دیگر به دست آورد.

علاقمندان برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه Writing  و یافتن منابع و متدهای معتبر میتوانند با کارشناسان و اساتید MIE در ارتباط باشند.