تکنیک ویژه MIE جهت فراگیری لغات انگلیسی در زمان کوتاه

 

متاسفانه سیستم نادرست آموزشی کشورمان همواره در تمامی زمینه ها گریبان گیر دانش آموزان و دانشجویان عزیز بوده است و این رویه ی ناصحیح روش های نادرست آموزشی را در تدریس و یادگیری زبان انگلیسی – علی الخصوص فراگیری لغات انگلیسی-  در ذهن زبان آموزان تثبیت نموده است. شکستن این عادات نادرست تحصیلی در درجه اول نیازمند وجود یک روش جایگزین هدفمند، علمی و پیشرفته و در کنار آن عزم راسخ زبان آموز است. موسسه ی زبان انگلیسی MIE مفتخر است به ارائه روش ها و اصولی که در گونه ی خود بهترین و ناب ترین هستند و این روش ها را همواره به بهترین نحو در دسترس زبان آموزان علاقمند قرار می دهد.

در طول دوران تحصیل در مدارس به دانش آموزان می گویند چه تعداد لغت را حفظ نمایید اما نکته مهمی که هیچ گاه به آن ها نمی گویند روش صحیح فراگیری لغات انگلیسی است. دانش آموز نیز با استفاده از دیکشنری دو زبانه ی انگلیسی به فارسی، معنی فارسی لغت را پیدا کرده و با تکرار لغت و معنی فارسی آن سعی در به خاطر سپردن لغت دارد حال آن که این روش نادرست ترین روش در یادگیری لغات زبان انگلیسی محسوب می شود. اولین نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که بهترین منبع برای درک معانی مختلف و متعدد یک لغت دیکشنری یک زبانه (Monolingual) می باشد که بایستی بسته به سطح زبان آموز انتخاب شود که البته در حال حاضر بهترین دیکشنری موجود از این دست در بازار، Longman Dictionary of Contemporary English می باشد.

در یک دیکشنری یک زبانه ی مناسب شما، تعاریف (Definition) مختلف یک لغت را خواهید دید و برای هر تعریف یک تا چند مثال متفاوت وجود دارد. مثال ها را بایستی به دقت بخوانید و پس از آن خودتان مثال های متنوعی با پیروی از ساختار لغت در مثال های موجود بسازید. مثال هایی که می سازید می بایست تا جای ممکن برای خودتان ملموس بوده تا بتوانید تصویری ذهنی از آن موقعیت برای خود ایجاد نمایید. بهترین روش برای تثبیت یک لغت در ذهن ساخت مثال های متنوع و متعدد می باشد.

خواندن متن های متنوع و علی الخصوص داستان های کوتاه (Short story) نیز می توانند تاثیر بسزایی در یادگیری شما داشته باشند. یکی از بهترین روش ها، یادگیری لغات در متون انگلیسی می باشند زیرا خود موقعیتی فراهم می آورند که لغات را راحت تر در ذهن شما می نشاند. مطلوب ترین متون بایستی در هر 100 کلمه، 4 تا 7 کلمه جدید برای شما داشته باشند.

بسیاری از لغات به گونه ای هستند که شما به راحتی می توانید به جای مرتبط کردن آن ها با معادل فارسی خود، لغات را با ماهیت فیزیکی آن ها معادل سازید. به عبارت دیگر از آن لغت برای خود یک تصویر ذهنی خلق کنید. این روش برای لغاتی که ماهیت فیزیکی دارند کار بسیار ساده ای می باشد (به عنوان مثال لغاتی همچون Celery، Rope و…) و برای لغاتی نیز که ماهیت فیزیکی ندارند می توانید موقعیت را برای خود تصویر سازی کنید به عنوان مثال برای کلمه ی Escape می توانید یک مرد در حال دویدن و فرار کردن را تصور کنید.

یکی از روش های مطلوب دیگری که می توانید از آن بهره زیادی ببرید تکرار مداوم لغات در طول یک روز است. بدین گونه که لغات جدید را بر روی یک برگه یادداشت نموده و روزی 10 تا 12 مرتبه با فاصله های زمانی یک ساعته به مدت 5 دقیقه تنها از روی لیست لغات مدنظر بخوانید. در یک بازه زمانی بلند مدت شما یک لغت را صدها مرتبه تکرار نموده اید و این خود باعث می شود که از یاد بردن لغات بسیار دشوار و غیرممکن به نظر برسد.

برای داوطلبان آزمون های بین المللی همچون IELTS، TOEFL و GRE روش پیشنهادی ما بررسی ساختار لغت (Word Formation)، تحلیل لغت از لحاظ ریشه  Root، وندAffix ، پیشوندPrefix ، پسوند Suffix و بدین ترتیب یادگیری لغات هم خانواده آن می باشد. این روش به شما کمک می کند تا تنها با یادگیری یک ریشه و استفاده از وندهای متفاوت بتوانید چندین لغت متفاوت یاد بگیرید و در یک بازه زمانی کوتاه مدت دایره واژگان خود را به طور چشم گیری بهبود خواهید بخشید. موسسه زبان انگلیسی MIE در این مسیر نیز یاری گر زبان آموزان گرامی خواهد بود و دوره ی ویژه ای برای بهره گیری از این تکنیک ناب در اختیار عموم قرار داده است.

 

 

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *