آزمون IELTS دارای بخشهای مختلفی می باشد که شامل چهار مهارت speaking, listening ,writing و reading می باشد که در ادامه به بیان و معرفی بخش speaking میپردازیم که به صورت یک مصاحبه شفاهی بین آزمون گیرنده و تک تک آزمون دهندگان برگزار می گردد .بخش مذکور که پارسی آن گفتاری می باشد، از سه قسمتِ 11 تا 14 دقیقه تشکیل شده است که یک هفته قبل و یا تا یک هفته بعد از آزمون کتبی برگزار میگردد.  به منظوربررسی جهت بازبینی در صورت اعتراض، از جلسه ی آزمون فیلم یا نوار صوتی تهیه میگردد. Speaking  نسبت به سایر مهارتها نیاز به زمان طولانی تری دارد چراکه در آن توجه به تلفظ نیزمهم است.  شایان ذکر است که انتخاب لهجه بریتیش یا امریکایی بستگی به شخص شما دارد. اما تسلط به لهجه  بریتیش برای داشتن درک درست از سوال پرسیده شده بسیار حیاتی است واهمیت لهجه بریتیش در بخش شنیداری بسیار مشهود میباشد. در ابتدای امر، به مدت 2 تا 4 دقیقه سوالات شخصی ازقبیل معرفی خود و بیان مشخصات کامل و درباره خانواده، شغل، وضعیت تحصیلی، پرسش میگردد.

در قسمت دوم،یک کارت به نام cue card به شما داده میشود که شما یک دقیقه زمان دارید تا در مورد موضوع خاص نوشته شده بر روی کارت، فکر و پس از آن به صحبت بپردازید،سپس قبل از آغاز گفتگو، برگه مذکور تحویل فرد مربوطه داده میشود. و اگر این زمان بیش از دو دقیقه شود،  پرسش شونده ،شما را متوقف میکند. در این زمان و در صورت عدم نتیجه گیری، نمره ای کسر نمیگردد در ادامه و در بخش سوم، آزمون گیرنده، پیرامون موضوعی خاص که در بیشتر مواقع همان موضوع بخش دوم می باشد، بحث و گفتگو مینماید.در حقیقت مطالب  به گونه ای گسترده تر پرسیده و به جزئیات درباره آن پرداخته میشود توجه به توضیحات  بیان شده، دانستن موارد فوق و چگونگی تنظیم زمان و داشتن دانش کافی برای شرکت در این آزمون مهم ، بسیار حائز اهمیت میباشد. در نتیجه حضور در کلاسهای آمادگی که بدین منظور برای زبان آموزان تشکیل میگردد را نباید نادیده گرفت. مجموعه حرفه ای و بسیار قویMIE با استفاده از مدرسان باتجربه در این امر، اشخاص بسیاری را برای شرکت در آزمون مذکور آماده و راهنمایی میکند.

آماده سازی بدین منظور مستلزم اختصاص زمان کافی و مفید می باشد که با برنامه ریزی و هدفمندی ،میتوان به این مهم دست یافت. قبل از کار بر روی این مهارت ، باید به تقویت مهارت شنیداری پرداخت که بهترین روش برای تولید گفتار است. در نتیجه برای speaking باید  listening قوی داشته باشیم. یکی از بهترین روشهای مفید در موسسه MIE ارائه میگردد که در حقیقت از قویترین روشها برای تقویت مهارتهای listening  و speaking  است که کار بر روی short stories می باشد که در واقع پیش زمینه لازم برای پیشرفت در هر دو مهارت است. تکرار جملات و استفاده از آنها به صورت ناخودآگاه ،منجر به گفتگو بدون تفکر میگردد .پس از آمادگی برای شرکت در کلاس مهارتها، زبان آموز با روشهای مفید و موثر برای کسب نمره لازم ،آشنا میگردند.  افزون بر این موارد، باید نکاتی را نیز به یاد سپرد که ازجمله آنها، داشتن تماس چشمی و حفظ آن در طی زمان گفتگو و عدم تکرار پرسش ممتحن می باشد که این مورد اخیر سبب اتلاف زمان شما میگردد. پیوسته به یاد سپاری جمله ای کلیدی مانند pardon me  و استفاده از جملات کلیشه ای از قبیل to tell the truth در هنگام فراموشی موضوع و حفظ آرامش و خونسردی و دانستن چند لغت کلیدی مرتبط با مطلب مطرح شده، نیز موثر و مفید خواهد بود. برای آگاهی از نقاط ضعف خود، بهترین و مفیدترین روش، ضبط صدا و تمرین مداوم در جلوی آینه است. در گفتار خود سعی کنید که از عباراتی مانند  I don’t know و پاسخهای کوتاه استفاده ننمایید و به yes, no  بسنده ننمایید. به دلیل درنظر گیری تلفظ و روان و سلیس بودن، Speaking نسبت به سایر مهارتها نیاز به زمان طولانی تری دارد، چرا که با توجه به زمان محدود اختصاص داده شده ،باید بتوان دانش و توانایی خود را به نمایش گذاشت و این معیارها برای ارزیابی این مهارت، لحاظ میگردد. در نتیجه آمادگی و حضور ذهن داشتن و کنترل زمان را هرگز فراموش نکنید.

 

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *