روشهای تقویت مهارت گفتاری:

تقویت مهارتهای زبانی به منظور کنترل و ایجاد ارتباط و گذراندن برخی از امتحانات و از همه مهمتر زندگی و تحصیل در کشورهای دیگر بسیار مهم و ضروری میباشد. علاوه بر موارد پایه و مورد نیاز در یادگیری زبان باید مهارتهای چهارگانه را نیز مد نظر داشت. مقاله پیش رو تلاش در معرفی روشهایی مفید و کارآمد در تقویت و بهبود مهارت گفتاری یا همان speaking دارد. زبان اموزان به اهمیت شیوه درست فراگیری آن در امر برقراری ارتباط آگاهند و همواره در پی یافتن راهبردهایی در جهت پیشرفت ان می باشند. یکی از این موارد را میتوان حضور در کلاسهایی دانست که بدین منظور تشکیل میگردد. از جمله موسسات ارائه دهنده این کلاسها، مجموعه موفق MIE می باشد که با استفاده از افراد خبره و با تجربه و ارائه متدی جدید و کارامد، به زبان آموزان یاری و همفکری میرساند.
در ابتدای امر باید این موضوع را مد نظر داشت که فراگیری و پرداختن به مهارت فوق ،به زبان آموزان فرصت مي دهد تا الگوهاي زبان جديد را به طور شفاهي تمرين كرده و تولید نمايند. انجام برخی فعالیتها که در ادامه به آنها اشاره میکنیم،می تواند به به توسعه مهارت گفتاري یاری رساند. از جمله این موارد عبارتند از:
انجام تمرينات شفاهي (oral drills): که در مجموعه MIE اهمیت ویژه ای برای آن قائل بوده و همواره از طریق تکرار و انجام این تمرینها به ساختن الگوی جدید زبانی تایید شده و فراگیری زبان را برای زبان آموز مفرح و سرگرم کننده میکند و در عین حال به طور ناخودآگاه الگوی ساخته شده را میتوان در مواجهه با شرایط واقعی یا همان real situation استفاده نمود.
بازگو كردن يك متن كوتاه شنيده شده یا همان استفاده صحیح از short story میباشد که یکی از جمله موارد بسیار پر اهمیت در فراگیری زبان است و اهمیت آن با روش منحصر به فرد و بسیار تاثیرگذار ارائه شده توسط استاد ملک پور بسیار هویدا می باشد . در این روش هم مهارت شنیداری و هم گفتاری تقویت میگردد، چراکه زبان آموز با شنیدن داستان و تکرار و بازگویی آن می تواند همزمان هر دو مهارت را گسترش دهد.
از دیگر موارد می توان به دیدن فیلم و تکرار جملات آن اشاره نمود که در این مورد، زبان آموز با تکرار جملات می تواند علاوه بر ساختن الگوی جدید، لهجه accent و بیان درست کلمات accuracy و سلیس و روان بودنfluency را تمرین نماید. بدین طریق، هر دو لهجه American و British نیز تقویت میگردد.
برای افرادی که خواستار شرکت در آزمون IELTS بوده و قصد ادامه تحصیل و زندگی در کشوری دیگر را دارند، از جمله موارد مهم در نظرگیری کلاسهایی بدین منظور میباشد که در این کلاسها علاوه بر موارد فوق که ذکر گردید، می توان به مهارتهای کنترل زمان و کیفت یک گفتگو نیز اشاره کرد که در نظر گرفته میشود. افزایش و توسعه نکات پایه که همان گرامر و دانش واژگانی مناسب است نیزباید مورد بررسی و اهمیت قرار گیرد.
در MIE در ابتدا به این نکات پایه پرداخته می شود و پس از طی این موارد ، زبان آموز مهارتهای زبانی گوناگون را همزمان با موارد ذکر شده نیز میگذراند. در انتها باید به ذکر این موضوع پرداخت که همیشه باید آگاهانه به انتخاب بهترین فضای آموزشی پرداخت که بتواند با صرفه جویی در وقت شما و درنظرگیری موارد فوق شما را در امر رسیدن به هدفتان یاری رساند.

1 دیدگاه

  • Tasmine

    Well done to think of soitnhmeg like that

  • دیدگاه خود را بنویسید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *