آشنایی آزمون جی مت ( GMAT ) :

     برای شناخت و وقوف بیشتر بر این آزمون لازم می داریم که به ترکیب واژگان تشکیل دهنده این آزمون بپردازیم. جی مت مخفف Graduate Management Admission Test می باشد . بسیاری از افرادی که قصد شرکت در دوره های مختلف بازرگانی از قبیل MBA و MPA را دارند می بایستی به عنوان یکی از شروط لازم برای ورود به این عرصه این آزمون را پشت سر بگذارند چرا که بسیاری از دانشگاه های معتبر ارایه دهنده رشته های فوق الذکر این آزمون ها را به عنوان شرط ورود به دانشگاه پیش پای متقاضیان گذاشته و به عنوان یکی از مدارک جهت احراز صلاحیت ورود به رشته می دانند. اما کاربرد این آزمون به اینجا ختم نشده و اگر قصد ورود به مقطع پی اچ دی را در رشته های مخلتف تجاری را داشته باشید نیازمند آن هستید که با این آزمون و آیتم های مختلف آن آشنا شوید.

ممکن است تصور کنید که این آزمون مانند بسیاری از واحدهای درسی موجود در دانشگاه ها نمره قبولی و مردودی داشته باشد در صورتی که این چنین نبوده و کالج ها و دانشگاه های هستند که برحسب سرفصل های آموزشی خود حداقل هایی را برای نمرات کسب شده در این آزمون در نظر میگیرند .

آزمون جی مت همچون بسیاری دیگر از آزمون های بین المللی از بخش های متنوع سه گانه تشکیل شده است

  1. Analytical Writing assessment
  2. Verbal section
  3. Quantitative section

متقاضیانی که در این آزمون شرکت می کنند در بخش اول می بایست بر روی دو مقوله مختلف تسلط کافی یابند اول کار کردن بر روی تحلیل یک استدلال و دومی بررسی یک موضوع می باشد. وقت در نظر گرفته شده برای هریک از آیتم های بالا 30 دقیقه بوده و مشخص نیست که کدام بخش بر بخش دیگر اولویت خواهد داشت . ولی اطمینان داشته باشید که Analytical Writing Assessment   آیتم ابتدایی این آزمون خواهد بود.

            از آنجایی که میزان آشنایی غالب زبان آموزان با آزمون های تافل و آیلتس بیشتر بوده بهتر است مقایسه ای میان این بخش و بخش نوشتاری Writing دو آزمون مذکور داشته باشیم . به طور قطع می توان گفت که این بخش آزمون نسبت به آزمون تافل و آیلتس پیچیدگی های بیشتری دارد چرا که می بایستی بحث خاصی را مورد بررسی قرار داد به اضافه این که نحوه نگارش در آن نیز بسیاز حایز اهمیت می باشد. تعداد کاراکتر های موجود به طور مثال در آزمون تافل 350 تا 500 کلمه است در صورتی که این بخش از آزمون حداقل می بایست 500 کلمه داشته باشد و درصورتی کع تعداد کاراکتر ها بیشتر از 600 باشد امتیاز بهتری به آن تعلق خواهد گرفت. جالب است که بدانید که متن های نگارش شده در ابتدا توسط برنامه های نرم افزاری بسیار پیشرفته مورد بررسی قرار گرفته و سپس توسط انسان مورد بررسی قرار میگیرد. هر دو ممتحن ( ماشین و انسان) از صفر تا 6 نمره دهی میکنند. دوباره یک انسان مسیول می شود که دوباره برگه را مورد بررسی قرار دهد. بعد از ابراز نظر ایشان میانگینی از سه نمره داده شده به عنوان نمره نهایی این بخش اعلام می شود.

     هنگامی که این بخش تمام شد بعد از استراحتی 5 تا ده دقیقه ای نوبت به یکی از دو بخش بعدی می رسد. توجه داشته باشید که این دو بخش به صوت سوال های چند گزینه ای می باشند. آزمون شفاهی جمعا دراری 41 سوال می باشد و مدت زمانی که برای پاسخ گویی به آن در نظر گرفته شده است 75 دقیقه می باشد. هدف از این بخش این است که درک شما نسبت به حوزه هایی هم چون دستور زبان انگلیسی و درک مطلب شما مورد بررسی قرارگرفته شود .

بخش Quantitative  از دوبخش حل مسیله (problem Solving) و کفایت داده(Data sufficiency)  تشکیل شده است و مجوعا دارای 37 سوال می باشد. مدت زمان پاسخ گویی به این سوالات 75 دقیقه می باشد. شیوه تفکر و نحوه استدلال متقاضی در این بخش مورد ارزیابی قرار میگیرد.

     نحوه ارزیابی و نمره دهی در آزمون جی مت :

     همانند دیگر آزمون های بین اللملی این آزمون دارای یک نمره تفکیکی برای سه بخش مجزا می باشدو حداکثر نمره 800 می باشد. برای آن که بتوانید در یک دوره دارای اعتبار MBA شرکت کنید می بایست حداقل نمره 700 را کسب نمایید.

تفاوت دیگر این آزمون با اکثر آزمون‌های دیگر کاهش امتیاز در صورت بی‌پاسخ گذاشتن سوالات است. در واقع، برخلاف اکثر آزمون‌ها که در آنها پاسخ نادرست جنبه منفی زیادی دارد اینجا پاسخ ندادن مشکل‌ساز است. همچنین اگر داوطلب تعداد زیادی پاسخ نادرست پست سر هم داشته باشد (که معنای آن می‌تواند اجتناب از خالی گذاشتن پرسشنامه از طریق پاسخ دادن تصادفی به سوالات اس امتیاز وی باز هم کاهش می‌یابد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *